۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

سه خصلت مومن از نظر امام رضا علیه السلام

سه خصلت مومن از نظر امام رضا علیه السلام

حارث پسر دلهاث، غلام امام رضا علیه السّلام گفت: شنیدم آن حضرت فرمود:مؤمن، مؤمن [واقعى‏] نیست مگر این که در او سه خصلت باشد…

حارث پسر دلهاث، غلام امام رضا علیه السّلام گفت: شنیدم آن حضرت فرمود:

مؤمن، مؤمن [واقعى‏] نیست مگر این که در او سه خصلت باشد:

روشى از پروردگارش، روشى از پیامبرش، و روشى از امامش.

امّا روش پروردگارش: پوشاندن اسرارش مى ‏باشد، چرا که خداى بزرگ [در قرآن‏] فرمود: «خداوند، عالم به غیب است و بر غیبش کسى را آگاه نمى‏کند مگر پیامبرى را که پسندیده است» (جنّ- ۲۶)

 و اما روش پیامبرش: سازش و مدارا با مردم است. همانا خداوند به پیامبرش امر فرموده که با مردم مدارا و سازش نماید [آنجا که‏] مى‏ فرماید: «عفو و بخشایش را پیشه خود ساز و به خوبى و نیکى امر کن و از جاهلان روى بگردان» (اعراف- ۱۹۹)

و امّا روش امامش: صبر کردن بر سختى جنگ با دشمن، و سختى فقر و تنگدستى است. خداى بزرگ [در قرآن‏] مى‏ فرماید: «و صبرکنندگان در سختى محاربه با دشمن و سختى فقر و تنگدستى» (بقره- ۱۷۷) .[۱]

 

 

 

—————–

[۱].صفات الشیعه-ترجمه توحیدى، ص: ۱۰۳

درباره نویسنده

مُصْطَفی اسدی (1415 ه.ق) هستم ، دانشجوی مهندسی برق . موضوعات مذهبی ، اعتقادی ، فکری ، ادبی بویژه شعر ، فیزیکی ، تکنولوژی ، سایبری ، رسانه‌ای و فرهنگی را دنبال می کنم. به نوشتن ، خواندن ، تحقیق ، یاد گرفتن ، یاد دادن ، برنامه نویسی و طراحی علاقه دارم . برای تفریح می نویسم ، مطالعه میکنم ، تحقیق میکنم ، یاد میگیرم و تلاش می کنم یاد بدم ، چند خط کد می نویسم و اگر مجالش باشه طراحی میکنم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *