۱۳ تیر ۱۴۰۱

معراج پیامبر صلی الله علیه و آله از دید آیت الله مکارم

معراج پیامبر صلی الله علیه و آله از دید آیت الله مکارم

معراج پیامبر صلی الله علیه و آله جسمانی بوده یا روحانی ؟

قسمت دوم : از دید صاحب تفسیر نمونه ، آیت الله مکارم شیرازی

 مطالبی که در ادامه می خوانید بصورت مستقیم و بدون هیچ تصرف از تفسیر نمونه جلد دوازدهم صفحات پانزده و شانزده  استخراج  شده است 

آیا معراج جسمانى بوده یا روحانى؟

علاوه بر اینکه مشهور میان دانشمندان اسلام (اعم از شیعه و اهل تسنن ) این است که این امر در بیدارى صورت گرفته ظاهر خود آیات قرآن در آغاز سوره اسراء و همچنین سوره نجم (چنانکه شرح آن در بالا گذشت ) نیز وقوع این امر را در بیدارى گواهى مى دهد.تواریخ اسلام نیز گواه صادقى بر این موضوع است ، زیرا در تاریخ مى خوانیم هنگامى که پیامبر صلى اللّه علیه و آله و سلّم مساله معراج را مطرح کرد مشرکان به شدت آنرا انکار کردند و آنرا بهانه اى براى کوبیدن پیامبر صلى اللّه علیه و آله و سلّم  دانستند، این به خوبى گواهى میدهد که پیامبر هرگز مدعى خواب یا مکاشفه روحانى نبوده و گرنه این همه سر و صدا نداشت : و اگر در روایتى از حسن بصرى میخوانیم که کان فى المنام رؤ یارآها : این امر در خواب واقع شده است و یا خبرى که از عایشه نقل شده : و الله ما فقد جسد رسول الله و لکن عرج بروحه به خدا سوگند بدن پیامبر از میان ما نرفت تنها روح او به آسمانها پرواز کرد ظاهرا جنبه سیاسى داشته و براى خاموش کردن جنجالى بوده است که درباره مساله معراج در میان عده اى به وجود آمده بود.

در این رابطه :

معراج پیامبر صلی الله علیه و آله  از دید صاحب تفسیر المیزان ، علامه طباطبایی

درباره نویسنده

مُصْطَفی اسدی (1415 ه.ق) هستم ، دانشجوی مهندسی برق . موضوعات مذهبی ، اعتقادی ، فکری ، ادبی بویژه شعر ، فیزیکی ، تکنولوژی ، سایبری ، رسانه‌ای و فرهنگی را دنبال می کنم. به نوشتن ، خواندن ، تحقیق ، یاد گرفتن ، یاد دادن ، برنامه نویسی و طراحی علاقه دارم . برای تفریح می نویسم ، مطالعه میکنم ، تحقیق میکنم ، یاد میگیرم و تلاش می کنم یاد بدم ، چند خط کد می نویسم و اگر مجالش باشه طراحی میکنم.

مطالب مرتبط

6 نظر

 1. شهید محمدرضا جوهر

  سلام

  لذا قائل به این هستیم که اشتباه خطاط بوده در دعای ندبه که نوشته است : عرج بروحه الی سمائک . ما اعتقاد داریم که عرج به (یعنی جسم و روح) الی سمائک .

  یاحق


  پاسخ رهرو :
  ان شا‌ء الله بزودی پس از تحقیقات بیشتر به این مسئله هم می پردازیم
  با تشکر

  پاسخ
 2. ‍پینگ بک: معراج پيامبر صلي الله عليه و آله از ديد علامه طباطبايي | رهرو

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *