۰۵ مهر ۱۴۰۱

زیارت جامعه کبیره

زیارت جامعه کبیره

زیارت جامعه کبیره از مهمترین و کاملترین زیارت نامه‌های امامان معصوم (ع). این زیارت نامه از سوی امام هادی(ع) در پاسخ به درخواست یکی از شیعیان صادر شده است. مضمون زیارت نامه باورهای شیعه درباره امامت، مقام امامان و وظایف شیعیان در مقابل ائمه اطهار(ع) است. زیارت جامعه کبیره را می‌توان حاوی یک دوره مباحث امام شناسی در قالب عبارات فصیح و دلنشین‌ به حساب آورد.

وجه تسمیه

به زیارت‌نامه‌‌ای که ویژه زیارت امام خاصی نیست، زیارت جامعه می‌گویند و از آنجا که این زیارت متنی مفصل‌تر از بقیه زیارت نامه‌ها دارد به زیارت جامعه کبیره معروف شده است. متن زیارت جامعه کبیره به گونه‌ای است که می‌توان آن را هنگام زیارت هر یک از امامان(ع) از دور یا نزدیک قرائت کرد.

 

سند زیارت جامعه

این زیارت را شیخ طوسی در تهذیب [۱] و ابن بابویه در من لایحضره الفقیه [۲] نقل کرده‌اند.

متن این زیارت از امام هادی علیه‌السلام نقل شده است. ابن بابویه آن را از طریق محمد بن اسماعیل برمکی از موسی بن عبداللّه نخعی و او از امام هادی نقل کرده است[۳] جوینی خراسانی در فَرائِدُ السِّمْطَین [۴] آن را از حاکم نیشابوری از طریق ابن بابویه آورده است.

با وجود این، این زیارتنامه بر پایۀ تقسیم حدیث به روش سَنَدی، به علت وجود موسی بن عبداللّه نخعی در میان راویان آن، که شخصی مُهمل و ناشناخته است صحیح به حساب نمی‌آید. [۵] البته، از نظر حدیث‌شناسان سده‌های نخستین هجری، که به کمک قرائنی حدیث را تنها به صحیح و غیرصحیح تقسیم می‌کردند،[۶] این زیارتنامه صحیح به شمار می‌آمده است.

اعتماد ابن بابویه به این زیارت، خود از مُرجِّحات و از قرائن تقویت کننده سند آن است.[۷] افزون بر این، شیعه امامی آن را به گونه‌ای تلقی به قبول کرده‌اند که اگر فرد بصیر و اهل نقدی بخواهد، می‌تواند بر صحت آن ادعای اجماعِ کاشف از قول معصوم کند.

شُبَّر[۸] این زیارت را در ردیف نهج البلاغه و صحیفه سجادیه قرار داده که فصاحت و بلاغت آنها در مرتبه‌ای است که صدور آن از غیر معصوم پذیرفتنی نیست. احسائی [۹] نیز پس از بررسی سند زیارت جامعه کبیره می‌گوید این زیارت از جهت لفظ و معنا در مرتبه‌ای است که انسانِ آگاه پی می‌برد که کلام معصوم است و لذا نیاز به بررسی سند ندارد.

علامه مجلسی درباره آن می‌گوید:

این زیارت کامل ترین زیارت ها از دور یا نزدیک است.[۱۰]

مجلسی اول نیز در شرح من لایحضره الفقیه می‌گوید:

این زیارت، بهترین زیارت و کامل‌ترین آنهاست و من همواره در پرتو آن به زیارت ائمه اطهار(ع) در اعتاب مقدسه نایل می‌شدم.

محدث نوری معتقد است [۱۱] ابن بابویه در روایت خود متن آن را تلخیص و برخی قسمتها را که منطبق بر عقایدش نبوده، حذف کرده است.

 

محتوای زیارت جامعهٔ کبیره

زیارت جامعه کبیره در واقع توصیف بلند و بلیغی است از جوانب گوناگون اصل امامت، که از نظر شیعه استمرار دین، منوط به اعتقاد و تمسک به این اصل است. به دلیل محتوای این زیارت بر مضامینِ ناظر به مقامات امامان، امام هادی علیه‌السلام فرموده‌اند که پیش از خواندن این زیارت، زائر صد بار تکبیر بگوید تا دچار غلو در حق امامان نشود.[۱۲]

در این زیارت، اهل بیت پیامبر جانشینان بر حق وی وصف شده‌اند و به تمام آموزه‌های شیعی به زبانی فصیح اشاره شده است، از جمله به ارتباط ائمه با پیامبر اکرم، برشمردن مقامات علمی و اخلاقی و سیاسی ائمه، اسوه بودن آنان، ارتباط امامت و توحید، رابطه شناختِ امام با شناخت خدا. از دیگر مباحث مطرح در این زیارت، عصمت اهل بیت (ع)، یکپارچگی خلقت ایشان، تولی و تبرّی و رجعت و تسلیم است. در این زیارت فضائل امامان به زبانی فصیح و در پیوند با قرآن و سنّت به بهترین وجه بیان شده است.

 

فرازهایی از زیارت جامعه کبیره

در مقطع ابتدایی زیارت‌نامه، «‌السَّلامُ عَلَیکُمْ یا أَهْلَ بَیتِ النُّبُوَّهِ وَ مَوْضِعَ الرِّسَالَهِ‌(سلام بر شما اى اهل بیت نبوّت، و جایگاه رسالت،و عرصه رفت‏‌وآمد فرشتگان)» امام هادی(ع) این معانی را آورده‏ است:

 • خداوند متعال اهل بیت(ع) را به کرامت خود مخصوص کرده و آنان را پایگاه رسالت و محلّ رفت و آمد فرشتگان و محلّ نزول وحی قرار داده ‏است.

 • این کار خداوند از صفات کمالیه‏‌ای ناشی شده است که اهل بیت(ع) دارای آن بوده و به واسطه آن به قلّه‌‏ای رسیده بودند که در بلندای آن، میان علم و حلم و کرامت و رحمت جمع نموده بودند.

 • اهل بیت(ع) پایگاه رسالت خداوندی بوده‏‌اند. چراکه خداوند متعال آن‏ها را گذشته از رهبری مسلمانان، برای تصدّی منصب رهبری بشریت انتخاب کرده است.

امام هادی(ع) در فراز «‌السلام علی ائمه الهدی و مصابیح الدجی‌(سلام بر پیشوایان هدایت، و چراغ‌هاى تاریکى)» بر نکات ذیل تاکید می‌کند:

 • اهل بیت(ع) پیشوایان هدایت‏‌اند و دیگر کسانی که از اهل بیت(ع) نیستند اما متصدّی امر امامت می‏شوند، مخالف خطّ هدایت بوده و جزو ائمۀ ضلال یا پیشوایان گمراهی محسوب می‏گردند. به همین دلیل است که معارف دین را جز از پیشوایان از اهل پیامبر اکرم(ص) نباید گرفت و مسیر حرکت جز مسیر حرکت آنان نباید باشد.

 • ائمه(ع) کسانی هستند که دارای عقل کامل بوده، پناهگاه مردم جهان و وارثان پیامبران بوده و آنان مَثَل اعلای انسانیت‌اند که دیگران باید به آن‏ها اقتدا کنند و صاحبان دعوت به بهترین کمال‌‏ها هستند که دیگران باید دنباله‌رو آنان باشند.

 • اهل بیت(ع) محلّ معرفت خدا و مسکن برکت خدا هستند. آنان معدن حکمت خداوند متعال، حافظان سرّ حضرت حقّ، حاملان علم کتاب او و جانشینان پیامبر او هستند.

 • این دعوت‌کنندگان به سوی حقّ دارای چند ویژگی هستند که اصالت آن‏ها را در مسیر الهی‌‏شان روشن می‌‏کند:

 1. آنان دعوت‌کنندگان به سوی خدا و راهنمایان مردم به راههای رضایت و خشنودی حضرت احدیت‏‌اند.

 2. ائمه(ع) در راه اطاعت از اوامر خداوند متعال ثابت قدم هستند.

 3. به خداوند متعال محبّت تام و تمام دارند.

 4. در توحید خداوند متعال مخلص هستند.

 5. شعائر الهی از قبیل امر و نهی خداوند متعال توسّط آنان آشکار می‌شود.

 6. آنان هیچگاه در کلام و گفتار و همچنین در عمل از امر خداوند متعال پیشی نمی‏گیرند.

در ادامه زیارت به اصلی‏ترین عناصر فکری تشیع اشاره می‌کند:

 • ایمان به این‏که جز خدای یکتا خدائی نیست و از هر گونه شریک منزّه است.

 • ایمان به این‏که حضرت محمد(ص) بنده خاصّ و برگزیده و رسول پسندیده خداوند است.

 • ایمان به اینکه امامان شیعه نیز دارای مقام عصمت و کرامت هستند.

در فرازهایی از این زیارت به جنبه‏های عملی رفتار ائمه اطهار این چنین اشاره شده است:

 1. برقرار داشتن عهد و میثاق الهی و محکم نمودن پیمان طاعت آن ذات اقدس.

 2. نصیحت کردن مردم و خیرخواهی برای آنان در آشکار و پنهان برای رضای خدا.

 3. دعوت مردم به راه حقّ به وسیله برهان و حکمت و پند و موعظه نیکو.

 4. ایثار دائم در راه خداوند با گذشتن از جان و صبر کردن بر ناملایمات.

 5. برپاداشتن نماز و پرداخت زکات و عمل کردن دائم به سایر عبادات و حدود دین اسلام.

 6. حفظ شریعت اسلامی به جهت سالم ماندن از تحریف.

 7. تسلیم در برابر قضا و قدر الهی.

 8. تأکید بر وحدت راه پیامبران و تصدیق پیامبران گذشته.

فراز دیگر این زیارت «‌فالراغب عنکم مارق واللازم لکم لاحق والمقصر فی حقکم زاهق‌ (روگردان از شما خارج از دین، و ملازمِتان ملحق‌شونده‌ی به شما،و کوتاهى‌کننده در حقّتان قرین نابودى است)» به عاقبت گروه دوستداران اهل بیت(ع) و دشمنان اهل بیت(ع) می‌پردازد و دوستداران را اهل سعادت و دشمنان را اهل شقاوت معرفی می‌کند.

در فقرات «‌فبلغ اللّه‏ بکم أشرف محل المکرمین وأعلی منازل المقربین وأرفع درجات المرسلین‌» این نکات را بیان می‌کند:

 1. ضرورت ایمان به رجعت ائمه و بر پا شدن دولت آنان.

 2. اهمّیت زیارت قبور ائمه(ع).

 3. اهمّیت ایمان به رجعت.

 4. ضرورت آمادگی دائم برای کمک رسانی به دولت آنان تا این‏که آن دولت در سرتاسر زمین حکم فرما شود.

 5. ضرورت بیزاری جستن از دشمنان آنان.

 6. خوشحالی مؤمنین به آنچه خداوند متعال به دست اهل بیت(ع) روزی آنان گردانیده است.

 7. وحدت مسلمانان به صورت صحیح، جز تحت لوای اهل بیت(ع) تحقّق نخواهد یافت.

 8. ایمان به اهل بیت(ع) امری عاطفی نبوده بلکه باید از سر بیداری، ادراک، تحقیق و پژوهش باشد.

 

 

شرح‌های زیارت جامعه

بر این زیارت شرح‌های متعددی نوشته شده است. محمدتقی مجلسی (متوفی ۱۰۷۰ق) آن را دوبار شرح کرده است:

 • یک بار به عربی در ضمن روضه المتقین که شرحِ کتاب من لایحضره الفقیه ابن بابویه است،

 • و یک بار به فارسی در ضمن کتاب لوامع صاحبقرانی که شرح فارسی همان کتاب ابن بابویه است. محمدباقر مجلسی هم در بحارالانوار،[۱۳] به ایجاز، فقراتی از آن را شرح کرده است.

مهم‌ترین شرح زیارت جامعه، شرح شیخ احمدبن زین الدین اَحسائی (متوفی ۱۲۴۱ یا ۱۲۴۳) است که با نام شرح الزیاره الجامعه الکبیره، در چهار مجلد، بارها به چاپ رسیده است. این شرح مفصّل‌ترین و علمی‌ترین شرح زیارت جامعه است که بر مشرب شیخیه نوشته شده و آکنده از مباحث کلامی و ادبی و حدیثی و فلسفی است. الانوار اللامعه، از شروح متأخر زیارت جامعه به قلم سید عبداللّه شُبّر، نیز موجز و مفید است.

دیگر شرح‌ها عبارتند از:

شرح های عربی

 • الأنوار الساطعه فی شرح زیاره الجامعه، جواد کربلایی [۱۴]

 • الأنوار اللامعه فی شرح الزیاره الجامعه سیّد عبداللّه بن محمّدرضا شبّر کاظمی(۱۱۸۸ ـ ۱۲۴۲ق) تحقیق: فاضل فراتی و علاء کاظمی.[۱۵] این اثر با عنوان «با اختران تابناک ولایت» عباسعلی سلطانی گلشیخی ترجمه شده است.[۱۶]

 • حقائق الأسرار، محمّدتقی آقا نجفی اصفهانی(م ۱۳۳۲ق )، تألیف: ۱۲۹۶ق [۱۷]

 • سند الزیاره الجامعه، سیّد یاسین موسوی [۱۸]

 • شرح الزیاره الجامعه الکبیره، شیخ احمد احسایی(۱۱۶۶ ـ م ۱۲۴۳ق) [۱۹] این کتاب، مکرّر در ایران و عراق به چاپ رسیده و در برگیرنده آرا و نظریات خاصّ مؤلّف است که فرقه شیخیه بدو منتسب اند و مورد پذیرش علمای شیعه قرار نگرفته است.

 • احادیث شرح الزیاره الجامعه، حسین المطوع [۲۰]

 • شرح الزیاره الجامعه الکبیره(تلویح الإشاره فی تلخیص شرح الزیاره) احمد احسایی (م ۱۲۴۳ق) تلخیص: سیّد محمدحسین مرعشی شهرستانی (۱۲۵۵ ـ ۱۳۱۵ ق) [۲۱] مؤلف، در این کتاب، لبّ مطالب را با حذف مکرّرات و مستطردات آورده و در حاشیه آن، متشابهات و اشتباهات کتاب را تصحیح نموده و خود را با نام مستعار «عبدالصمد حائری مازندرانی» شناسانیده است.

 • الشموس الطالعه فی شرح الزیاره الجامعه، آقا ریحان اللّه بن سیّد جعفر کشفی بروجردی (۱۲۶۷ ـ ۱۳۲۸ق) [۲۲]

 • الشموس الطالعه فی شرح الزیاره الجامعه، سیّد حسین همدانی درودآبادی (م ۱۳۴۴ق) [۲۳] [۲۴]

 • الصوارم القاطعه و الحجج اللاّ معه فی إثباه صحّه الزیاره الجامعه، عبدالکریم عقیلی [۲۵]

 • فی رحاب الزیاره الجامعه الکبیره سیدعلی حسینی صدر [۲۶]

شرح های فارسی

 • ادب فنای مقرّبان، آیت الله جوادی آملی [۲۷]

 • شرح زیارت جامعه کبیره، فخرالمحققین شیرازی

 • اسرار الزیاره و برهان الإنابه فی شرح زیاره الجامعه محمّدتقی آقا نجفی اصفهانی (م ۱۳۳۲ق)، چاپ ۱۲۹۶ق. [۲۸]

 • أنوار الولایه الساطعه فی شرح زیاره الجامعه سیّد محمّد بن رضی الدین حسینی وحیدی شبستری(۱۳۳۵ ـ ۱۴۲۱ق) ترجمه و تحقیق: شیخ هاشم صالحی [۲۹]

 • الانوار التالعه فی شرح الزیاره الجامعه شیخ علی اصغر منوری تبریزی(م ۱۴۲۴ ق) [۳۰]

 • خزان العلم و اهل بیت الوحی سیّد حسین آیت اللهی جهرمی جهرم، [۳۱]

 • سیمای ائمه: شرح زیارت جامعه، علی نظامی همدانی، تقریر: خانم حصاری همدانی [۳۲]

 • شرح زیارت جامعه کبیره محمّدتقی مجلسی اصفهانی (۱۰۰۳ ـ ۱۰۷۰ق) مقدّمه و شرح حال: مهدی فقیه ایمانی اصفهانی [۳۳] این کتاب، برگرفته از اللوامع صاحبقرانی، شرح فارسی کتاب من لا یحضره الفقیه است. همچنین، زیارت جامعه را در روضه المتقین (شرح عربی کتاب من لا یحضره الفقیه) هم شرح نموده است.

 • شرح زیارت جامعه کبیره سیّد ضیاءالدین استرآبادی [۳۴]

 • شرح زیارت جامعه کبیره سیّد محمّدتقی نقوی قایینی [۳۵]

 • شرح زیارت جامعه کبیره محمّدهادی فخرالمحقّقین شیرازی (۱۳۴۰ ـ ۱۴۲۰ق)مقدّمه و تحقیق: سیّد محمّدجواد طبسی حائری [۳۶] [۳۷]

 • شرح زیارت جامعه کبیره (= پرتو ولایت) سیّد محمد وحیدی شبستری (۱۳۳۵ ـ ۱۴۲۱ق) تحقیق: هاشم صالحی [۳۸] [۳۹]

 • شرح و تفسیر زیارت جامعه کبیره، رحیم توکل [۴۰]

 • شمس طالعه در شرح زیارت جامعه، محمّد طبیب زاده احمدآبادی اصفهانی [۴۱]

 • علی علیه‌السلام و زیارت جامعه کبیره عبدالعلی گویا(۱۳۴۰ ـ ۱۴۱۵ق) [۴۲]

 • فوائد نافعه شریفه در شرح زیارت جامعه، محمّد توتونچی تبریزی (م ۱۳۹۵ق) [۴۳]

 • مقامات اولیا: شرحی بر زیارت جامعه کبیره، سیّد مجتبی حسینی [۴۴]

 • نجوم لامعه در شرح زیارت جامعه، ابوتراب هدایی (۱۲۷۴ ـ ۱۳۷۳ ش) [۴۵]

کتاب‌های خطّی عربی

 • الأعلام اللامعه فی شرح الزیاره الجامعه، سیّد محمد طباطبایی بروجردی (م ح ۱۱۶۰ق) (جدّ پدری سیّد بحرالعلوم) [۴۶]

 • الانوار الساطعه فی شرح الزیاره الجامعه، علامه شیخ محمدرضا غراوی نجفی (۱۳۰۴ ـ ۱۳۸۵ ق) [۴۷]

 • أنیس الطلاّ ب، محمّد جعفر بن آقا محمّدعلی بن وحید بهبهانی پایان تألیف: ۱۲۴۵ق [۴۸]

 • شرح بعض عبارات الزیاره الجامعه الکبیره، معین الدین بن محمّد صادق خادم الحسینی، [۴۹]

 • شرح الزیاره الجامعه الکبیره، بهاءالدین سیّد محمد نایینی مختاری (م ۱۱۳۰ ـ ۱۱۴۰ ق) (معاصر شیخ حرّ عاملی) [۵۰]

 • شرح الزیاره الجامعه الکبیرهمحمّد قاسم بن محمدکاظم رازی پایان تألیف: نوزدهم جمادی الثانی ۱۱۳۳ به نام شاه سلطان حسین صفوی [۵۱]

 • شرح الزیاره الجامعه الکبیره علی نقی حائری طباطبایی (آل صاحب ریاض) (م ۱۲۸۹ق) [۵۲]

 • شرح الزیاره الجامعه الکبیره، حاج میرزا علی غروی علیاری تبریزی (۱۳۱۹ ـ ۱۴۱۷ق) [۵۳]

 • شرح الزیاره الجامعه الکبیره، سیّد محمدعلی موحد ابطحی اصفهانی (۱۳۴۷ ـ ۱۴۲۳ق) [۵۴]

 • شرح الزیاره الجامعه الکبیره، مؤلف: ناشناخته. [۵۵]

 • کاشف الأسرار، میرزا هدایه اللّه گلپایگانی

کتاب‌های خطّی فارسی

 • الإلهامات الرضویه، سیّد محمد بن محمود حسینی لواسانی تهرانی (م ۱۳۵۵ق) [۵۶]

 • القاطعه فی شرح [الـ]زیاره الجامعه، سیّد حسن رضوی قمی(… ـ ۱۳۵۸ق )، [۵۷]

 • شرح زیارت جامعه کبیره علاّ مه میرزا محمّدعلی چهاردهی رشتی نجفی (م ۱۳۳۴ق) [۵۸]

 • شرح زیارت جامعه کبیره، شیخ عباس حائری تهرانی (۱۲۹۸ ـ ۱۳۶۰ق) [۵۹]

 • شمس طالعه در شرح زیارت جامعه، علامه سیّد عبداللّه موسوی بلادی بوشهری(۱۲۹۰ ـ ۱۳۷۲ق) [۶۰]

 

پانویس

 1. پرش به بالا ↑ طوسی، تهذیب، جلد ۶، ص ۱۰۲ ـ ۹۶

 2. پرش به بالا ↑ من لایحضره الفقیه: ج۲، ص۶۱۰

 3. پرش به بالا ↑ ابن بابویه، ج۲، ص ۶۱۰

 4. پرش به بالا ↑ فرائد السمطین، ج۲، ص۱۷۹ـ۱۸۶

 5. پرش به بالا ↑ رجوع کنید به احسائی، ج۱، ص۳۰

 6. پرش به بالا ↑ رجوع کنید به مدیر شانه چی، ص۱۴۶

 7. پرش به بالا ↑ رجوع کنید به احسایی، ج۱، ص۳۱

 8. پرش به بالا ↑ شُبَّر، ص ۳۳

 9. پرش به بالا ↑ احسائی، ج۱، ص۳۰

 10. پرش به بالا ↑ مجلسی، زادالمعاد، ص ۳۰۱

 11. پرش به بالا ↑ مستدرک الوسائل، ج۱۱، ص۱۷۰ـ۱۷۱

 12. پرش به بالا ↑ محمدتقی مجلسی، ۱۳۷۷ ش، ج۸، ص۶۶۶

 13. پرش به بالا ↑ بحار الانوار، ج۹۹، ص۱۳۴ـ ۱۴۴

 14. پرش به بالا ↑ قم، مؤسسه دارالحدیث، ۱۳۷۷ش، ۵ ج، دوم، وزیری

 15. پرش به بالا ↑ قم، مکتبه الأمین، ۱۴۲۲ق، ۲۰۸ص، وزیری

 16. پرش به بالا ↑ مشهد: بنیاد پژوهش‌های اسلامی، ۱۳۷۲ ش، ۲۴۴ص، وزیری

 17. پرش به بالا ↑ اصفهان، ۱۲۹۶ق. ۳۵

 18. پرش به بالا ↑ دمشق، حوزه أهل البیت(ع)، ۱۴۱۹ق، ۶۰ص، رقعی

 19. پرش به بالا ↑ بیروت، دارالمفید، ۱۴۲۰ق، ۴ ج، وزیری.

 20. پرش به بالا ↑ کویت، ۴ ج (قطور)

 21. پرش به بالا ↑ بیروت، مؤسسه البلاغ، ۱۴۲۴ق، ۱۷۰ص، وزیری

 22. پرش به بالا ↑ تهران، ۱۳۵۴ق. ر. ک: الذریعه، ج ۱۴، ص ۲۲۲

 23. پرش به بالا ↑ تهران، مرکز نشر کتاب، ۱۳۷۸ق، ۵۴۴ ص، رقعی

 24. پرش به بالا ↑ این کتاب، یکی از بهترین شروح زیارت جامعه و حاوی تحقیقات ارزشمند و مطالب سودمند است.

 25. پرش به بالا ↑ قم، مؤسسه بضعه المصطفی، ۱۴۲۱ق، ۱۸۰ص، وزیری

 26. پرش به بالا ↑ قم، دارالغدیر، ۱۳۸۲ش، وزیری، ۷۰۰ ص

 27. پرش به بالا ↑ از این مجموعه تاکنون، هشت جلد توسط انتشارات اسراء منتشر شده است

 28. پرش به بالا ↑ این نوشتار، ترجمه شرح عربی ایشان، به نام حقائق الأسرار است که در حاشیه آن به چاپ رسیده است. ر. ک: الذریعه، ج ۲، ص ۳۵ و ج ۷، ص ۲۹

 29. پرش به بالا ↑ قم، وفایی، ۱۳۷۶ش، ۳۰۰ص، وزیری

 30. پرش به بالا ↑ قم، مؤمنین، ۱۳۸۰ش، وزیری، ۵۲۱ ص

 31. پرش به بالا ↑ مجتمع شهید مصلی نژاد، ۱۳۷۷ش، ۱۰۸ ص، رقعی

 32. پرش به بالا ↑ قم: فرایض، ۱۳۷۸ش، ۳ جلد، ۵۳۶+۳۶۸+۳۶۸ص، وزیری

 33. پرش به بالا ↑ اصفهان: حسینیه عمادزاده، ۱۳۷۳ش، ۱۹۰ص (۴۰ ص، زندگی نامه و مقدمه + ۱۵۰ ص) وزیری

 34. پرش به بالا ↑ تهران: مکتب قرآن، ۱۳۷۲ ش / ۱۴۱۳ ق، ۳۴۱ص، وزیری

 35. پرش به بالا ↑ تهران: نشر صادق(ع)، ۱۳۷۸ش، ۵۳۰ص، وزیری

 36. پرش به بالا ↑ مشهد، فدک، ۱۳۶۸ ش / ۱۴۱۰ق، ۲ ج (۵۵۲ + ۵۵۰ص )، وزیری

 37. پرش به بالا ↑ این شرح، یکی از بهترین شرح‌های زیارت جامعه به فارسی و آکنده از فواید تاریخی، حدیثی، تفسیری، ادبی و لغوی است.

 38. پرش به بالا ↑ قم: وفایی، ۱۳۷۸ش، ۳۰۲ص، وزیری.

 39. پرش به بالا ↑ این کتاب، به عربی ترجمه شده است.

 40. پرش به بالا ↑ تهران، کلینی، ۱۳۷۲ش / ۱۴۱۴ق، ۱۵۸ص، رقعی.

 41. پرش به بالا ↑ تهران، ۱۳۷۶ق، ۲ ج، سوم

 42. پرش به بالا ↑ تهران، زراره، ۱۳۷۸ش، ۳۱۰ص، وزیری.

 43. پرش به بالا ↑ تبریز، ۱۳۴۱ش.

 44. پرش به بالا ↑ تهران، نیستان، ۱۳۷۹ش، ۳۳۳ ص، وزیری

 45. پرش به بالا ↑ مشهد، چاپ خانه خراسان، ۱۳۶۶ش، ۳۲۴ص، رقعی.

 46. پرش به بالا ↑ نسخه خطّی آن، به ش ۱۹۴ در کتاب خانه فاضل خوانساری (در شهر خوانسار) به کتابت شیخ موسی خوانساری موجود است ر. ک: الذریعه، ج ۲، ص ۲۳۹؛ فهرست کتاب خانه، ج ۱، ص ۱۴۲.

 47. پرش به بالا ↑ المنتخب من اعلام الفکر والادب / ۴۹۶

 48. پرش به بالا ↑ بخشی از کتاب، شرح زیارت جامعه است ر. ک: الذریعه، ج ۲، ص ۴۵۹

 49. پرش به بالا ↑ نسخه خطّی آن به ش ۷۴۹د، در کتاب خانه دانشکده الهیات دانشگاه تهران موجود است ر. ک: فهرست کتاب خانه الهیات، ج ۱، ص ۳۰۸

 50. پرش به بالا ↑ نسخه خطّی آن به ش ۳۹۱۸ در کتاب خانه آیه اللّه گلپایگانی (قم) موجود است ر. ک: الذریعه، ج ۱۳، ص ۳۰۶؛ فهرست کتاب خانه، ج ۱، ص ۱۳۹.

 51. پرش به بالا ↑ نسخه خطّی آن به ش ۳۹۴۳ در کتاب خانه دانشگاه تهران موجود است. ر. ک: فهرست کتاب خانه، ج ۱۲، ص ۲۹۳۳

 52. پرش به بالا ↑ شرح مزحی گسترده‌ای بوده که ناتمام مانده است. ر. ک: الذریعه، ج ۱۳، ص ۳۰۶

 53. پرش به بالا ↑ ر. ک: السلسلات فی الإجازات، ج ۲، ص ۵۷۸؛ مجلّه آینه پژوهش، ش ۴۳، ص ۱۱۱

 54. پرش به بالا ↑ المسلسلات فی الإجازات، ج ۲، ص ۵۸۳؛ مجلّه آینه پژوهش، ش ۷۶، ص ۱۳۲

 55. پرش به بالا ↑ نسخه خطی آن، در مجموعه ش ۴۳۷۳ در کتاب خانه مجلس شورای اسلامی، در ۴۶ برگ موجود است ر. ک: فهرست کتاب خانه مجلس، ج ۱۲، ص ۸۳

 56. پرش به بالا ↑ ر. ک: الذریعه، ج ۲، ص ۳۰۲

 57. پرش به بالا ↑ نسخه خطّی آن، به خط مؤلف، در ۱۴۶برگ (۲۹۲ صفحه )، در کتاب خانه آیه اللّه گلپایگانی قم به ش ۲۴۰/۳۹ موجود است

 58. پرش به بالا ↑ ر. ک: الذریعه، ج ۱۳، ص ۳۰۶

 59. پرش به بالا ↑ ر. ک: نقباء البشر، ج ۴، ص ۹۹۰؛ گنجینه دانشمندان، ج ۴، ص ۴۲۶

 60. پرش به بالا ↑ ر. ک: الذریعه، ج ۱۴، ص ۲۲۳.

منابع

 • ابن بابویه، محمدعلی، من لایحضره الفقیه، مصحح: غفاری، علی اکبر، جامعه مدرسین، قم، ۱۴۱۳ق.

 • طوسی، محمد بن حسین، تهذیب الاحکام، مصحح: خرسان، حسن الموسوی، دارالکتب الاسلامیه، تهران، ۱۴۰۷ق.

 • مجلسی، محمد باقر، بحارالانوار، داراحیاء تراث عربی، بیروت، ۱۴۰۳ق.

 • جوینی، ابراهیم بن محمد، فرائد السمطین، محقق:محمودی، محمد باقر، موسسه المحمودی، بیروت.

 • مجلسی، محمدباقر، زادالمعاد، بیروت، چاپ علاءالدین اعلمی، ۱۴۲۳ق، ۲۰۰۳م.

 • نوری، حسین بن محمد تقی، مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل، موسسه آل البیت علیهم السلام لاحیاء التراث، بیروت، ۱۴۱۱ق، ۱۹۹۱م.

 • متن و ترجمه زیارت جامعه کبیره

 

منبع : ویکی فقه

درباره نویسنده

مُصْطَفی اسدی (1415 ه.ق) هستم ، دانشجوی مهندسی برق . موضوعات مذهبی ، اعتقادی ، فکری ، ادبی بویژه شعر ، فیزیکی ، تکنولوژی ، سایبری ، رسانه‌ای و فرهنگی را دنبال می کنم. به نوشتن ، خواندن ، تحقیق ، یاد گرفتن ، یاد دادن ، برنامه نویسی و طراحی علاقه دارم . برای تفریح می نویسم ، مطالعه میکنم ، تحقیق میکنم ، یاد میگیرم و تلاش می کنم یاد بدم ، چند خط کد می نویسم و اگر مجالش باشه طراحی میکنم.

مطالب مرتبط

3 نظر

 1. علی زائری

  سلام و عرض ادب . ترجمه انگلیسی زیارت جامعه کبیره رو میخاستم حیاتی هست ممنون میشم برام بفرستین با تشکر

  پاسخ
  1. مصطفی اسدی

   سلان
   من ترجمه ای ندارم
   شاید در اینرتنت جست و جو کنید به نتایجی برسید
   قبلا کتابی دیده ام که ترجمه زیارت را در فارسی و انگلیسی را داشت

   پاسخ
 2. نادر

  شرح زیارت جمه از احمد احسائی نه تنها بهترین نیست بلکه از طرف علماء شیعه مردود است، احمد اسائی مورد تکفیر بعضی از علماء شیعه قرار گرفت، در شرح او سخنان کفرآمیز وجود دارد…

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *