۰۱ تیر ۱۴۰۰

بزرگداشت شیخ جعفر مجتهدی

بزرگداشت شیخ جعفر مجتهدی

بزرگداشت شیخ جعفر مجتهدی، عارف معاصر، در دهمین برنامه از سلسله برنامه‌های افلاکیان خاک نشین ۲۰ آذر ۱۳۸۶در تالار وزارت کشور

مشروح سخنرانی و توضیحات در ادامهاز این مراسم ، استقبال زیادی شد به گو نه‌ای که تالار وزارت کشور کاملا پر وبرخی حاضران نیزکنار سالن و لابه لای صندلی‌ها ایستاده بودند. همچنین بیرون تالار وزارت کشور تا در ورودی تالار در خیابان فاطمی ، شرکت‌کنندگان ایستاده بودند


آخرین سخنران این مراسم حجت الاسلام فاطمی نیا بود :

 

حجت‌الاسلام و المسلمین فاطمی‌نیا آخرین سخنران این مراسم بود که با توجه به نزدیک شدن به اذان مغرب صحبت‌های خود را کوتاه کرد و به بیان نکته‌های مرتبط با زندگی شیخ جعفر مجتهدی با نگاهی به دیگر عارفانی که با ایشان رفت و آمد داشتند، پرداخت .

حجت‌الاسلام فاطمی نیا در ابتدای سخنرانی خود گفت: «من ابتدا درباره ویژگی‌های مومن صحبت می‌کنم تا بعد از آن به‌طور اخص درباره عارف بزرگوار شیخ جعفر مجتهدی صحبت کنم. مومن به چیزهای زیادی محتاج است. خدا به ما یاد داده که چگونه زندگی کنیم. همه حرف‌ها را زده است، اما باید دست‌مان را هم بگیرد. باید از خدا بخواهیم که دست مان را بگیرد. از دیگر نکته‌هایی که مومن باید رعایت کند، پذیرش از کسانی است که واقعا خیر خواه او هستند، مومن دستی را که برای خیرخواهی دراز می‌شود، پس نمی‌ زند. این ویژگی به شدت در زندگی امام جواد(ع) که امروز روز شهادت ایشان است، وجود داشته است. این ویژگی‌ها را شیخ مجتهدی که بناست من درباره او صحبت کنم هم داشته‌اند.»
 

او درباره شاگردی شیخ مجتهدی پیش دیگر عارفان توضیح داد: «من از شیخ مجتهدی کوچک‌تر بودم و خودم ندیدم که ایشان در زمان جوانی چه کسی را به‌عنوان راهنما انتخاب کردند، اما از دیگر دوستان شنیده‌ام که ایشان ارادت زیادی به پدر من داشته‌اند. نکته مهمی که می‌توانم از زندگی شیخ مجتهدی بگویم این است که ایشان نشان دادند راه برای رسیدن به مدارج بالای عرفان هنوز بسته نشده است.» فاطمی‌نیا با اشاره به گونه‌های مختلف سنن گفت:«سنن دو گونه است، یا تشریعیه است یا تکوینیه. مسئله‌ای که کمتر به آن توجه می‌شود تقسیم بندی سنن تکوینیه به ظاهریه و باطنیه است. خیلی وقت‌ها افراد به فرق‌های سنن تکوینیه ظاهری و تکوینیه باطنی توجه نمی‌کنند. از نکته‌های ویژه زندگی شیخ مجتهدی عالم بودن به این تفاوت‌ها بود. ایشان فوق‌العاده مهذب بود. مقید به شرایع بود و باور داشت که بدون تشرع چیزی حاصل نمی‌شود. خدا به همه بندگان خود لطف می‌کند. مهم این است که بعضی افراد می‌ توانند از آن لطف استفاده کنند.»

او درباره تأثیر نفس شیخ مجتهدی توضیح داد:«ایشان نفس بسیار مؤثری داشت. کسی که اهل عمل باشد نفسش نفوذ می‌کند. من خاطره‌ای از تأثیر نفس ایشان دارم که برای همیشه به یادم مانده است. سال‌هایی شیخ مجتهدی و خانواده ما ساکن قم بودیم. من آن روزها جوان بودم و شیخ یکی از عارفان بزرگوار به حساب می‌آمد. یادم است که یک روز به پدرم گفتم می‌خواهم برای دیدن شیخ بروم. رفتم و خوشبختانه کسی آنجا نبود و شیخ تنها بود. تکه کلام شیخ مجتهدی آقا جان بود. ایشان گفت آقا جان می‌خواهم دست شما را که سید هستی ببوسم.


من با خجالت جلو رفتم، گفتم حاج آقا التماس دعا دارم، دعا بفرمایید. ایشان به حرم حضرت معصومه اشاره کرد و گفت، آقاجان! خانم هست همین جا دیگر.» حجت‌الاسلام فاطمی نیا درباره کرامات ویژه شیخ گفت:«کرامات دو گونه است، کرامات عام پسند و کرامات خاص پسند، این که کسی بیمار را شفا دهد کرامات عام پسند است، اما بعضی کرامت‌های شیخ، کرامت‌های خاص بود. آقای مصطفوی درباره شیخ مجتهدی می‌گفت: ایشان هیچ وقت کتاب‌های فلسفی را به‌طور خاص نخوانده بودند، ولی وقتی درباره فلسفه صحبت می‌کرد یا نوشته‌های فلسفی را می‌ خواند، کاملا به آن مفاهیم آگاه بود و دانا به علوم فلسفی بود.»
او با گفتن این جمله که مجتهدی چگونه مجتهدی شد، ادامه داد:«شیخ مجتهدی غیراز واجبات و مستحباتی که انجام می‌داد، کاری کرد که مبدا دلش عوض شود. آقای مصطفوی که از عارفان بزرگ بود درباره ایشان می‌گفت که ایشان انواری که
به دست می‌آورد نگه می‌داشت و خرج نمی‌کرد. ایشان نورهایی را که به دست می‌آورد به راحتی هدر و از دست نمی‌داد. همیشه انسان‌ها کارهای خیری انجام می‌ دهند که بعد همان کار خیر را با انجام کارهای نادرست از دست می‌ دهند. شیخ مجتهدی به این نکته رسیده بود که ارزش حرکات خیر خود و ثواب‌هایی که می‌کرد می‌ دانست و از نوری که اعمال خیر در قلبش ایجاد می‌ کرد محافظت می‌ کرد و آن را از دست نمی‌ داد.»

فاطمی‌نیا درباره مفهومی به نام «راه رفته» توضیح داد:«عارفان مفهومی به نام راه رفته را زنده نگه داشتند. راه رفته چیزی غیراز مزاح و شوخی است. راه رفتگان کسانی هستند که غیراز این که فقط به مفاهیم خاص توجه کنند، به مسائل عادی زندگی هم توجه می‌کردند. راه رفتگان کسانی هستند که هم زندگی عادی را بلد هستند، هم در کنار زندگی عادی زندگی عارفانه دارند.»

 

 

 

 

درباره نویسنده

مُصْطَفی اسدی (1415 ه.ق) هستم ، دانشجوی مهندسی برق . موضوعات مذهبی ، اعتقادی ، فکری ، ادبی بویژه شعر ، فیزیکی ، تکنولوژی ، سایبری ، رسانه‌ای و فرهنگی را دنبال می کنم. به نوشتن ، خواندن ، تحقیق ، یاد گرفتن ، یاد دادن ، برنامه نویسی و طراحی علاقه دارم . برای تفریح می نویسم ، مطالعه میکنم ، تحقیق میکنم ، یاد میگیرم و تلاش می کنم یاد بدم ، چند خط کد می نویسم و اگر مجالش باشه طراحی میکنم.

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. ایران سایت بوک

  ایران سایت بوک مرجع تخصصی معرفی و تبلیغ وب سایت و وبلاگ به صورت رایگان
  که شما وب مستر عزیز با فعالیت خود می توانید بازدید کنندگان را به وب سایت و یا وبلاگ خود جذب نمایید(http://www.ir-sitebook.com).
  و همچنین می توانید با عضویت در لینک باکس افزایش بازدید رایگان بدون قرار دادن کد لینک باکس لینک های خود را به اشتراک بگذارید (http://www.ir-sitebook.com/linkbox).
  و همچنین دایرکتوری و فهرست ثبت وب سایت و وبلاگ که با صرف کمتر از یک دقیقه وب سایت و یا وبلاگ خود رابه رایگان و بدون عضویت ثبت کنید (http://www.ir-sitebook.com/dir).
  موفق و پیروز باشید (ایران سایت بوک)

  پاسخ
 2. Mehraboun

  سلام گرامی

  من همان روز که قول ثبت لوگوی شما را در وبلاگم دادم ، همان روز لوگوی شما را در وبلاگم قرار دادم ،
  ولی بدلیل بالا بودن لوگوی دوستان ، مدت طولانی (حدودا ۴۳ الی ۴ ماه) هست که لوگوها را به صفحه ایی به غیر از صفحه ی اصلی انتقال دادم .
  لینک صفحه ایی که لوگوی شما در آن قرار داره ،

  http://mahdibiya.blogfa.com/page/links.aspx

  لوگو ها را نسبت به سایزشون از بزرگ به کوچیک دسته بندی کردم .
  از شما دو تا مونده به آخری هست .
  به هر حال ممنون که لوگوی من را قرار دادید ،
  یا علی

  ویـرانــہ نـہ آنــ استـ ڪہ جـمـشید بـنا کـرد
  ویـرانــہ نـہ آنــ استـ ڪہ فـرهـاد فـرو ریـخـتـ
  ویرانــہ دلــ ماستـ ڪہ هر جمعهـ بهـ شوقتـ
  صــد بار بـنـا گشتـ و دگــر بــار فــرو ریــخت

  اللًّهُــمَ صَّــلِ عَــلَى مُحَمَّــدٍ وَ آلِ مُحَمَّــَد و عَجِّــلّ فَّرَجَهُــم
  اللًّهُــمَ عَــجِــل لِــوَلــیــکَ الــفَــرج

  شاید این جمعه بیاید ، شاید …

  http://MahdiBiya.blogfa.com

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *