۱۳ تیر ۱۴۰۱

چرا شب قدر، شب نزول قرآن کریم بین مسلمین مورد اختلاف است؟

چرا شب قدر، شب نزول قرآن کریم بین مسلمین مورد اختلاف است؟

چرا شب قدر، شب نزول قرآن کریم بین مسلمین مورد اختلاف است؟

چرا شیعه شبهای ۱۹، ۲۱ و ۲۳ و اهل سنت شبهای ۲۳ و ۲۷ را شب قدر می دانند؟

در ادامه مطلب به پاسخ این سوال ها می رسید

 


سنت در نزد اهل تسنن به قول، فعل و تقریر پیامبر اکرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ اطلاق شده و در نظر شیعه علاوه بر آن، شامل امامان معصوم ـ علیهم السّلام ـ نیز می شود. سؤال مذکور از سه بخش تشکیل یافته که هر کدام به صورت جداگانه مورد بحث واقع می شود.
الف) علت اختلاف در مورد شب قدر بین مسلمین:
بعد از رحلت نبی اکرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ نقل و کتابت احادیث و روایات از طرف خلیفه اول ممنوع گردید. و این منع حدیث تا زمان خلافت عمر بن عبدالعزیز (۹۹ هجری) ادامه داشت. این مسئله باعث ضربه جبران ناپذیری به احادیث خصوصاً احادیث اهل تسنن گردید. به موجب این امر سلسله اسناد روایات اهل تسنن از بین رفت و از ارزش حدیث کاسته شد و از طرفی احادیث ساختگی زیادی نیز به همین خاطر وارد جوامع حدیثی اهل تسنن گردید. ولی خوشبختانه جوامع حدیثی شیعه به خاطر عدم پیروی از این منع، و وجود جانشینان به حق که علوم خود را از ایشان می گرفتند از این ضایعات مصون ماند. این امر موجب اختلافات زیادی در جزئیات و بسیاری از مسائل گردید. ولی از آنجا که شیعه احادیث خود را از اهل بیت می گیرند و همواره در مشکلات، سخنان این بزرگواران چاره ساز بوده فلذا مشکل چندانی ندارند.
اما در قرآن در تعیین شب قدر چیزی نیامده. و آنچه از قرآن در این رابطه به طور قطع می توان فهمید این است که شب قدر فطعاً در ماه مبارک رمضان واقع شده و اما اینکه کدام یک از شبهای آن است، قرآن دلالتی بر آن ندارد.[۱]
ب) شبهای ۱۹ و ۲۱ آیا به خاطر حضرت علی ـ علیه السّلام ـ به عنوان شب قدر معروف هستند؟
احادیث زیادی در مورد تعیین شب قدر وارد شده و در بعضی از این احادیث، شبهای ۱۹ و ۲۱ و ۲۳ به عنوان شب قدر معرفی و بیان شده که یکی از اینها شب قدر است.[۲] در برخی دیگر، ۲۱ و ۲۳ به عنوان شب قدر معرفی شده است.[۳] بعضی از روایات به صراحت شب ۲۳ را به عنوان شب قدر معرفی و آن را افضل از همه شبهای ۱۹ و ۲۱ دانسته اند.[۴] در بعضی از احادیث، از امام پرسیده اند کدامین از ۲ شب ۲۱ و ۲۳ قدر است؟ امام تعیین نکرده اند و فرموده اند: چه می شود بر تو اگر در هر دو شب خیر انجام دهی؟[۵] و…
بنابراین روشن شد که شبهای ۱۹ و ۲۱ به عنوان احتمال شب قدر بودن در لسان روایات ذکر شده، نه به خاطر حضرت علی ـ علیه السّلام ـ هر چند فضل این دو شب به خاطر قرار گرفتن شهادت حضرت در آن دو قطعاً بیشتر شده است.
ج) ۲۳ افضل است یا ۲۷
طبق گفتار بند الف، شبهایی که احتمال قدر در آنها داده می شد و یکی از آنها قطعاً شب قدر است،‌ به ترتیب افضلیت عبارتند از: شب ۱۹، ۲۱ و ۲۳ که شب ۲۳ افضل از دو شب دیگر بوده و بلکه طبق تصریح بعضی از احادیث، شب قدر همین شب است و می دانیم که در تمام طول سال شبی به فضلیت شب قدر نمی رسد. بنابراین ۲۳ از شب ۲۷ و از تمام شبها افضل خواهد بود.
نتیجه
۱٫ نظر شیعه در مورد شب قدر و تعیین آن مشخص بوده و چون از ائمه ـ علیهم السّلام ـ یعنی وارثان علم پیامبر به ما رسیده قطعاً صحیح می باشد.
۲٫ شبهای ۱۹ و ۲۱ نیز طبق بعضی روایات احتمال شب قدر بودن داده می شود.
۳٫ شب ۲۳ از تمام شبها افضل است.

معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر:
۱٫ مستدرک الوسائل، محدث نوری، ج ۷، باب تعیین لیله القدر.
۲٫ علامه طباطبایی، تفسیر المیزان، ج۲۰، ص ۵۶۱٫
۳٫ مکارم شیرازی، تفسیر نمونه، ج۲۷، ذیل سوره قدر.
۴٫ دعائم الاسلام، نعمان بن محمد تمیمی مغربی، ج۱٫

پینوشت
[۱] . ر. ک: طباطبایی، سید محمد حسین، ترجمه تفسیر المیزان، مترجم سید محمد باقر موسوی، دفتر انتشارات اسلامی، ج ۲۰، ص ۵۶۱٫
[۲] . ر. ک: کلینی، الکافی، تهران، ‌دارالکتب الاسلامیه، ۱۳۶۵، هـ . ش، چاپ چهارم، ‌ج ۴،‌ص ۱۵۸، ح ۸٫ وسائل الشیعه ، حر عاملی، مؤسسه آل البیت، چاپ اول،‌ج ۱۰٫
[۳] . ر. ک: کافی، ج ۳، ص ۴۰ و ج ۴، ص ۱۵۴، مجلسی، بحارالانوار، بیروت، مؤسسه الوفاء، ۱۴۰۴ هـ ق، ج ۹۴، ص ۲ و ۸٫
[۴] . ر. ک: بحارالانوار، ج ۹۴، سید بن طاووس، اقبال الاعمال، تهران، دارالکتب الاسلامیه، ۱۳۶۵ هـ ش، چاپ دوم، ص ۱۹۰٫
[۵] . ر. ک: ‌طوسی، التهذیب، دارالکتب الاسلامیه، ۱۳۶۵ هـ ش، چاپ چهارم، ج ۳،‌ص ۵۸٫

 

 

 

درباره نویسنده

مُصْطَفی اسدی (1415 ه.ق) هستم ، دانشجوی مهندسی برق . موضوعات مذهبی ، اعتقادی ، فکری ، ادبی بویژه شعر ، فیزیکی ، تکنولوژی ، سایبری ، رسانه‌ای و فرهنگی را دنبال می کنم. به نوشتن ، خواندن ، تحقیق ، یاد گرفتن ، یاد دادن ، برنامه نویسی و طراحی علاقه دارم . برای تفریح می نویسم ، مطالعه میکنم ، تحقیق میکنم ، یاد میگیرم و تلاش می کنم یاد بدم ، چند خط کد می نویسم و اگر مجالش باشه طراحی میکنم.

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *